گزارش نقض حقوق کودک و نوجوان در آبان ماه 1396

تنطیم نمودار:  لیدا اشجعی Lida Ashjaei

زیر پا گذاشتن حقوق کودکان به مثابه نادیده گرفتن ارزش های انسانی یک جامعه است؛ خصوصا

کشور ما ایران که جامعه ای جوان به شمار میرود ؛و بی توجه ای و سهل انگاری در این امر مهم

منجر به اسیب های اجتماعی جبران ناپذیری خواهد شد که زمان هم از درمان ان عاجز خواهد بود .

این امار نقض حقوق کودکان کشورمان را در سانسورو فشارحاکم برفعالین حوضه حقوق کودکان نشان میدهد.

گزارش نقض حقوق کودک و نوجوان در ابان ماه 1396

تنظیم : لیدا اشجعی

اسیب های اجتماعی

مرگ یک کودک بدسرپرست در کرمانشاه در پی تعلل بهزیستی.

نشست سمن های فعال استان کرمانشاه با اعضای کارگروه و مرجع ملی حقوق کودک برگزار شد. .علی اکبری مسئول خیرین جمعیت دانشجویی امام علی استان کرمانشاه در این جلسه طی سخنانی، از مرگ یک کودک بدسرپرست به علت تعلل مسئولان بهزیستی خبر داد.(خبرگزاری هرانا(

علل گرایش دانش‌آموزان به مواد مخدر.

دکتر کوروش محمدی گفت: در ارتباط با گرایش نوجوانان به مواد مخدر باید مجموعه عوامل را بررسی کنیم و نمی‌توانیم تنها یک عامل یا یک بعد را برای این آسیب در نظر بگیریم.

وی افزود: در علل گرایش نوجوانان در مقطع دانش‌آموزی چند نکته مهم دخیل است: اول اینکه نوجوانان در سنین الگوپذیری هستند و به راحتی از اطرافیانشان الگو دریافت می‌کنند اما الگوهایی که در جامعه برای نوجوانان جذاب هستند الگوهای سالمی نیستند و متاسفانه بسیاری از الگوهای ناسالم و عبور از هنجارها و خط قرمزها برای نوجوان پررنگ‌تر است به عنوان مثال با یک دروغ ساده از مرز اخلاقی عبور می‌کنند و به مرور دروغ گفتن برایشان هنجار می‌شود ۳ آبان ۱۳۹۶)به گزارش ایسنا)

مخالفت ستاد مبارزه با مواد مخدر با ایجاد «مراکز درمان شبانه‌روزی کودکان معتاد».

دکتر فرید براتی سده ، در واکنش به انتقادات وارد شده برای عدم نگهداری  از کودکان سم زدایی شده توسط بهزیستی و بازگشت آنان به محیط‌های آسیب‌زا اظهار کرد: بخش زیادی از این کودکان از خانواده‌های غیر منسجم، آسیب دیده و گرفتار مشکل هستند. بهزیستی معتقد است برای درمان این کودکان نیازمند مراکز درمان شبانه روزی هستیم، اما ستاد مبارزه با مواد مخدر فعلا با این موضوع مخالف است.(در گفت‌وگو با ایسنا(

افزایش تمایل به «خشونت» در دختران/میزان بالای هپاتیت C و اعتیاد بین کودکان کار.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده  معصومه ابتکار با تاکید بر لزوم ارائه آموزش‌های صحیح و بازدارنده در زمینه آسیب‌های اجتماعی، گفت: طی 40 سال گذشته سیاست عدم آموزش و یا عدم طرح این آسیب‌ها منجر به بروز اتفاقات پنهانی در جامعه شده است که روز به روز مانند یک مسئله زیرپوستی رشد می‌کند .(به گزارش ایسنا)

در شش ماه نخست سال ۴۸۲ کودک معتاد به دنیا آمده‌اند.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور حسین اسدبیگی گفت:  گفت که سال گذشته ۱۱۸۹ کودک مسمومیت با مواد مخدر داشته و در شش ماهه امسال نیز ۴۸۲ کودک، معتاد به دنیا آمده‌اند.اومیگوید“مسمومیت کودکان با مواد مخدر یکی از مصداق‌های کودک‌آزاری است که بسیاری از این کودکان از بدو تولد و از طریق مادران معتاد خود گرفتار می‌شود”.(خبرگزاری هرانا)

“کتک زدن” کودکان را خشن و غیراجتماعی می‌کند.

کارشناسان آمریکایی در این مطالعه هشدار دادند کتک زدن باعث می‌شود کودکان رفتاری خشونت آمیزتر داشته باشند و باعث می‌شود آنان به فردی غیر اجتماعی و تهاجمی تبدیل شوند.( ایسنا،)

دانش‌آموزان زلزله‌زده و پس لرزه‌های آسیب‌‌های روانی.

 هشت روز از زلزله‌ کرمانشاه می‌گذرد، در جریان زلزله 7.3 ریشتری غرب کشور تعداد زیادی از هموطنان جان باختند و در این میان برخی دانش‌آموزان اعضای خانواده خود را از دست دادند، 78 مدرسه تخریب شد و حالا  قرار است پس از تمام این حوادث تلخ از روز دوشنبه 29 آبان، جریان آموزش در مناطق زلزله زده به صورت چند شیفت آغاز شود.(خبرگزاری تسنیم)

افزایش آمار نگران‌کننده مجرمان زیر 18 سال به ویژه دختران.

سیدحسن موسوی‌چلک مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور ؛ وی با تأکید بر افزایش آمار نگران‌کننده مجرمان زیر 18 سال به ویژه دختران، یادآورشد: در کشوری زندگی می‌کنیم که به ازای هر 4 ازدواج یک طلاق صورت می‌گیرد.وی با اشاره به اینکه حدود 19 میلیون نفر در مناطق حاشینه‌نشینی که حداقل خدمات عمومی را ندارد، زندگی می‌کنند، تصریح کرد: متأسفانه شاخص نشاط ایران از بین 157 کشور 105 است که این آمار عدم نشاط ما را نشان می‌دهد.( ایسنا،)

گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به نتیجه نرسید/ بررسی‌ها ادامه دارد.

میرحمایت میرزاده افزود: در جلسه امروز مباحث مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری معلم و پروژه‌هایی که در زمان مسئولیت مدیران سابق این شرکت انجام و یا قراردادهایی منعقد شده بود، بررسی شد.سخنگوی کمیسیون آموزش گفت: با توجه به اینکه باز هم گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به نتیجه نرسیده و نهایی نشد ادامه رسیدگی به آن در جلسات دیگری انجام می‌شود.(خبرانلاین)

اخبار

مرگ یک کودک بدسرپرست در کرمانشاه در پی تعلل بهزیستی.

نشست سمن های فعال استان کرمانشاه با اعضای کارگروه و مرجع ملی حقوق کودک برگزار شد. .علی اکبری مسئول خیرین جمعیت دانشجویی امام علی استان کرمانشاه در این جلسه طی سخنانی، از مرگ یک کودک بدسرپرست به علت تعلل مسئولان بهزیستی خبر داد.(خبرگزاری هرانا(

مائده شعبانی نژاد، دختر ۱۵ ساله آبادانی آزاد شد.

مائده شعبانی نژاد، دختر ۱۵ ساله دبیرستانی در آبادان که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از حدود ۱۲ روز بازداشت با تودیع قرار صادره امروز از محل بازداشتگاه آزاد شد. روز چهارشنبه اداره اطلاعات شهر آبادان یک دانش آموز دختر بنام “مائده شعبانى نژاد (عمورى)”، متولد ۱۳۸۱ را بازداشت کرد.(خبرگزاری هرانا(

ازدواج کودکان

آمار بالای «فرار دختران» برای «ازدواج» نسبت به ازدواج دختران زیر 15 سال.

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده دکتر فرشته روح افزا با استناد به آمارهای موجود گفت: تعداد دخترانی که در شهرستانهای مختلف و در سن پایین ازدواج می کنند، بین دو الی سه نفر هستند و در کل کشور حدود 43 هزار دختر زیر 15 سال ازدواج کرده‌اند.

او با اشاره به طرح افزایش سن ازدواج در فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: علت اینکه چرا این فراکسیون به دنبال تصویب چنین طرحی است، مشخص نیست زیرا در حال حاضر 13 میلیون جوان در سن ازدواج داریم که موفق به ازدواج نشده اند (ایسنا(

اجبار دختر ۱۶ ساله به ازدواج باعث خودکشی او شد.

عروس نوجوان که به تازگی به اجبار خانواده در یکی از روستاهای بخش کوهنانی شهرستان کوهدشت ازدواج کرده بود دست به خودکشی زد و جان سپرد. (خبرگزاری هرانا(

گزارش ویژه گام به گام تا توقف ازدواج کودکان در ایران/ رایحه مظفریان

ماهنامه خط صلح – آمارها نشان می دهد که در ایران امروز تعداد زیادی از والدین و دادگاه ها از امکانی که ماده ۱۰۴۱ در اختیار جامعه قرارداده استفاده می کنند و برای آینده کودکان تصمیم گرفته می شود.ماده ۱۰۴۱: “ازدواج دختر کم تر از ۱۳ سال و پسر کم تر از ۱۵ سال منوط است به اذن ولی به شرط مصلحت و اجازه دادگاه صالح”.(ماهنامه خط صلح)

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال غیر قانونی است.

 محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره نادیده گرفتن مسأله ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان گفت که ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال غیر قانونی و مستحق مجازات است. (خبرگزاری هرانا)

از هر 4 ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد/ نرخ خودکشی در ایلام بالاتر از میانگین کشوریست.  انوشیروان محسنی بندپی در نشستی با خبرنگاران در ایلام اظهار کرد: به ازای هر چهار ازدواج در کشور  یک مورد طلاق وجود دارد و کاهش این آسیب اجتماعی در دستور کار این سازمان قرار دارد. تاکنون 29 درصد درخواست طلاق ، به صلح و سازش منجر شده که باید این نرخ افزایش یابد. (ایسنا)

ازدواج زود هنگام یکی از علل ترک تحصیل دختران در مناطق محروم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش؛ ازدواج زود هنگام دختران را یکی از عوامل ترک تحصیل در مناطق محروم دانست. علی زرافشان، در دیدار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با وزیرآموزش و پرورش گفت: دسترسی دختران به آموزش یکی از شاخص‌هایی است که آموزش و پرورش روی آن تمرکز کرده و هر ساله پیگیر اسمی دانش آموزان بازمانده از تحصیل است. (ایسنا)

بیماری های کودکان

تجمع کودکان مبتلا به بیماری خاص «ام‌ پی ‌اس» و خانواده‌هایشان در تهران.

تعدادی از کودکان مبتلا به بیماری خاص و نادر «ام‌ پی اس» همراه با اعضای خانواده‌هایشان شنبه ۲۰ آبان‌ماه در برابر ساختمان سازمان غذا و دارو در تهران تجمع کردند.تجمع‌کنندگان به عدم پخش داروی ضروری برای کنترل این بیماری در داروخانه‌ها معترض بودند. به گفته آنها، آنزیم «آلدورازیم» حدود دو ماه است که علی‌رغم ورود به کشور، به دلیل عدم قیمت‌گذاری در دسترس بیماران قرار نگرفته است. (رادیو زمانه)

بیش از ۲۳ هزار دانش‌آموز استثنایی حاصل ازدواج‌های فامیلی‌اند.

مجید قدمی (معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور)

گفت: آمارها نشان می‌دهد که تقریبا ۳۵ درصد دانش آموزان استثنایی حاصل ازدواج های فامیلی هستند.( خبر انلاین)

اعدام کودکان

رییس پزشکی قانونی: به دستورالعملی برای بررسی رشد عقلی مجرمان زیر ۱۸ سال نیاز داریم.

غریب آبادی معاون امور بین‌الملل و همکاری های بین‌المللی قضایی ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز با تأکید بر لزوم اجرای صحیح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی که در خصوص رسیدگی به جرایم موجب حد و قصاص اطفال است، گفت: “با توجه به آسیب‌پذیر بودن کودکان، ماده ۹۱ قانون فرصتی را فراهم کرده است که افراد زیر ۱۸ سال کمتر با مجازات های سلب حیات مواجه شوند و در احکام صادره، مصلحت آنان رعایت شود”.(خبرگزاری هرانا)

حمزه نورزهی؛ کودک مجرم محکوم به اعدام در زندان زاهدان.

دو کودک مجرم تبعه افغانستان که در ایران متولد و بزرگ شده اند در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشتند از بابت نگهداری مواد مخدر مورد محاکمه قرار گرفتند و نهایتا یک تن از آنان در زاهدان به اعدام محکوم شده است. (خبرگزاری هرانا)

نجات دو تن از اعدام؛ نجات کودک مجرم از مرگ

کودک مجرمی به نام مهدی که در سن ۱۵ سالگی محکوم به اعدام شده بود و بیش از ۱۷ سال از عمر خود را به‌خاطر قتل در زندان سپری کرده و حتی پای چوبه دار هم رفته است، سرانجام با رضایت اولیای‌دم از مرگ نجات یافت. (خبرگزاری هرانا)

حمایت از کودکان

اصلاح سن‌ازدواج کودکان، مخالفانی بیرون از مجلس دارد.

مهدیه بهارمست: طرح اصلاح سن ازدواج کودکان در مجلس هنوز چالش‌برانگیز است. نمایندگان فراکسیون زنان مجلس به دنبال تصویب طرحی هستند که براساس آن سن ازدواج کودکان بالا رود و نظارت‌ها در این زمینه بالا برود. پیش از این طیبه سیاووشی نماینده تهران و عضو کمیسیون زنان مجلس به خبرآنلاین گفت بود: «در حال حاضر برای افزایش سن ازدواج با مخالفت رو به رو شدیم، البته هنوز دلائل مخالفت را من نمی‌دانم.»(خبر انلاین)

جامعه مدنی ایران در انتظار احقاق حقوق کودکان.

قوانین موجود در ایران برای حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان جامع و کافی نیست. همین پیش پا افتاده بودن باعث شده است که با وجود قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۱۳۸۱، قوه قضائیه و دولت به فکر گذراندن لایحه‌ای از نظر مجلس باشند. این لایحه که ابتدا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۸ از قوه قضائیه تقدیم دولت وقت شده بود، در آبان‌ماه سال ۱۳۹۰، یعنی دقیقا ۶ سال پیش با تغییراتی از دولت به مجلس رفت، اما تا همین امروز هم به صحن علنی مجلس راه نیافته است.(دویچه وله(

لایحه حمایت از حقوق کودکان؛ راهکاری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی.

 رویا منوچهری یکی از فعالان جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) با اشاره به خلاءهای قانونی حمایت از حقوق کودکان گفت: کودکان آسیب دیده بیشتر از طریق اعضای خانواده و نزدیکان‌شان که قیومیت آنها را دارند مورد آزار قرار می‌گیرند، بنابراین تصویب حتی بخشی از لایحه حمایت از حقوق کودکان می‌تواند به کاهش این جرائم کمک کند.  (ایسنا)

خودکشی کودکان

وزیر مهدی معصوم‌بیگی، فرمانده انتظامی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم ادعا کرده بود دلیل خودکشی این دو دختر شرکت در بازی مجازی نهنگ آبی بوده است.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات خبر داد خودکشی‌ دو دختری که روز ۲۹ مهر ماه خود را از پل چمران اصفهان به پایین پرت کرده بودند، هیچ ربطی به بازی آنلاین «نهنگ آبی» ندارند. پیشتر گزارش شده بود این دو دختر ۱۷ و ۱۸ ساله، تحت تاثیر بازی نهنگ آبی خودکشی کرده‌اند. ارتباطات و فن آوری اطلاعات: خودکشی دو دختر در اصفهان به بازی «نهنگ آبی» ربطی ندارد. .(خبرگزاری تسنیم(

فروش کودکان

خرید و فروش نوزادان مادران معتاد قابل انکار نیست.

محمدتقی رستم وندی قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور گفت که معضل خرید و فروش نوزادان توسط مادران معتاد قابل انکار نیست و ممکن است زنی به دلیل فقر، نداری و اعتیاد مجبور به فروش نوزاد خود شود.(خبرگزاری هرانا)

نجات ۱۶۸ نوزاد از خطر فروش در ۶ ماهه نخست سال.

احمد خاکی معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی .با اشاره به نجات 168 نوزاد از خطر فروش تصریح کرد: علی رغم برخورد قاطع پلیس با جرم خرید و فروش نوزاد در میان زنان معتاد و مشارکت کنندگان آنها، در شش ماهه نخست سال،۱۶۸ نوزاد که در معرض فروش بودند شناسایی شده و به بهزیستی منتقل شدند.(خبرنگاران جوان)

کودک ازاری

آشکار شدن ابعاد جدیدی از تجاوز مرد شیطان صفت به اهورا و دفاعیات تازه پدر…

ویدیو (اپارات)

سرایدار مظنون به تعرض به دختر دانش‌آموز در ارومیه بازداشت شد.

در پی انتشار گزارش‌هایی از آزار و اذیت یک دختر دانش آموز ۱۲ ساله از سوی سرایدار مدرسه‌ای در ارومیه در شمال غربی ایران، مقام‌های قضایی محلی، از بازداشت سرایدار این مدرسه و شماری از معترضان خبر داده‌اند که به ساختمان مدارس خسارت وارد کرده بودند.(ایران

تراژدی به نام کودک آزاری.

 خبرهای دهشتناک کودک آزاری در صفحه حوادث نشریات، روح هر انسانی را به درد می آورد. اخباری از مفقود شدن دخترکی معصوم و پیدا شدن جسد مورد تعرض قرارگرفته او تا تعرض و کشته شدن کودکی در چهاردیواری خانه. فریدونی روانشناس و استاد علوم تربیتی و «گیتی پورفاضل» حقوقدان؛  فریدونی :تغییر زیرساخت های فرهنگی و رفتاری، راهکار حذف کودک آزاری؛ گیتی پورفاضل :اصلاح قانون و همسانی آن با زمان حال( ایرنا)

کودکان زباله‌گرد تهران در معرض آزار و تعرض جنسی.

کودکان کار و نوجوانانی که در میان زباله‌ها می‌گردند، تنها استثمار نمی‌شوند، بلکه در معرض آزار و سوءاستفاده جنسی نیز قرار می‌گیرند. شورای شهر تهران به دنبال برنامه‌هایی برای یاری‌رسانی به محرومان کم سن و سال جامعه است. (دویچه وله)

آزار جنسی کودکان اسکیت‌باز زیر ۸ سال در یزد.

 یک فرد مدعی مربیگری در رشته اسکیت، اقدام به برگزاری کلاس آموزشی در این رشته برای کودکان زیر ۸ سال در بزد کرده است. بر اساس آنچه هم اکنون در محاکم قضایی طرح و پیگیری می‌شود گفته می‌شود مربی مذکور به تعدادی از این کودکان تعرض جنسی کرده.( خبرگزاری هرانا )

تنبیه بدنی یک دانش آموز در بجنورد.

 این دانش آموز مصدوم گفت: “معلم من را به عنوان نماینده کلاس تعیین و خودش برای دقایقی کلاس را ترک کرد و گفت هر کسی شلوغ کرد اسمش را بنویس. من تلاش می کردم کلاس را آرام کنم اما دانش آموزان سر و صدا می کردند. با توجه به، به هم ریختن میزها شروع به مرتب کردن آن ها کردم اما ناگهان یکی محکم پشت سرم زد وقتی برگشتم دیدم مدیر مدرسه است”.(به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خراسان)

در شش ماه نخست سال ۴۸۲ کودک معتاد به دنیا آمده‌اند.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور حسین اسدبیگی گفت:  گفت که سال گذشته ۱۱۸۹ کودک مسمومیت با مواد مخدر داشته و در شش ماهه امسال نیز ۴۸۲ کودک، معتاد به دنیا آمده‌اند.اومیگوید“مسمومیت کودکان با مواد مخدر یکی از مصداق‌های کودک‌آزاری است که بسیاری از این کودکان از بدو تولد و از طریق مادران معتاد خود گرفتار می‌شود”.(خبرگزاری هرانا)

تکرار داستان تلخ کودک آزاری در رفسنجان؛ انتقال کودک به آی سی یو.

مدیر روابط عمومی بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان گفت که کودک دو ساله ای بر اثر کودک آزاری روانه بخش آی سی یو این بیمارستان شد. حسین میرزایی مقدم اظهار داشت: “ظهر روز یکشنبه کودک دو ساله ای به نام ابوالفضل به بخش اورژانس بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان ارجاع شد”.(خبرگزاری هرانا)

کودک‌آزاران به زودی مفسد فی‌الارض شناخته می‌شوند/ بخشش اولیای‌دم دیگر اثر ندارد.

 سال‌هاست که فریادهای بی‌صدای کودکان تیتر یک رسانه‌ها می‌شود. کافیست در صفحات مجازی سرچ کنیم «کودک‌آزاری»؛ آن‌وقت می‌بینیم چه فجایعی در گوشه و کنار شهر در حال وقوع است.

سوالی که بهتر است مجلس شورای اسلامی پاسخ آن را دهد این است که؛ «عاقبت لایحه حمایت از کودکان چه شد»؟. (به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس،)

آخرین وضعیت “ابوالفضل” کودک آزار دیده در رفسنجان / رفع خطر مرگ کودک.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور از بهبود وضعیت کودک دو ساله رفسنجانی که به دنبال آزار ناپدری و در اثر خونریزی دهان و آثار سوختگی ناشی از آتش سیگار بر بدن به بیمارستان منتقل شده بود، خبر داد.(ایسنا)

تجاوز میان زباله‌ها؛ کار میان اسید و سوزن صنعتی، تن فروشی در۱۰ سالگی.

مردی سوار بر کمباین در میان گندم‌ها حرکت می‌کند و دروی محصول، ابر کوچکی را در نزدیکی شهری با زندگی‌های غبارآلود ایجاد کرده است. کمی جلوتر از آن، جاده به سمت خاکی شدن می‌پیچد و تا جایی پیش می‌رود که تا چشم کار می‌کند، خاک است و خاک و دخمه‌های آجری. همین حوالی تهران، چند سال پیش مددکارها در کارگاهی را کوبیدند، مردی از کارگاه چوب‌بری بیرون آمد و گفت هیچ کس اینجا نیست، اما کمی بعد از آن ۴ دختربچه کمتر از ۱۰ سال با گریه و چهر‌ه‌هایی مستأصل به دو فرار کردند، بیرون آمدند و به مددکارها پناه بردند. آن طرف‌تر هم باغی است که پای دنیا دخترکی ۷ ساله را به خاطر تجاوز سرایدار به او به دادگاه باز کرد و پرونده‌اش را به دیوان عالی کشور رساند. دختری که از ۴ تا ۶ سالگی به طور مستمر در همین باغ، به جسم نحیف و روح لطیفش تعرض می‌شده است. همین حوالی دختری زندگی می‌کند که پدرش افغان و مادر معتادش ایرانی است. ۱۰ ساله است اما شناسنامه ندارد.(خبرگزاری هرانا)

هشت سال تجاوز ناپدری به دختر ۱۶ ساله در مشهد.

دختر ۱۶ ساله به کارشناس و مشاور اجتماعی کلانتری میرزاکوچک خان مشهد گفت که ناپدری او از سن ۸ سالگی شروع به سواستفاده جنسی از وی کرده و این تجاوز در طی ۸ سال گذشته ادامه داشته است اکنون که در موقعیت ازدواج قرار گرفته است از چگونگی مواجه با این موضوع مستاصل مانده است. (خبرگزاری هرانا )

کودکان  افغان  –کودکان بی هویت 

فتاح: امکان حمایت از فقرای بدون شناسنامه را نداریم.

شمار خانواده‌ها و افراد بدون شناسنامه که در حاشیه شهرها و مناطق محروم بویژه سیستان و بلوچستان، روزگار می‌گذارنند کم نیستند؛ خانواده‌هایی که به رغم فقر، اما تحت پوشش کمیته امداد نیستند.پرویز فتاح ، در پاسخ به اینکه آیا امکان حمایت و ارائه خدمت به خانواده‌های فقیر بدون شناسنامه در کمیته امداد وجود دارد؟ اظهار کرد: به لحاظ قانونی نمی‌توانیم این افراد را تحت پوشش ببریم.(ایسنا)

کودکان فقر

تاثیر «فقر» بر «بزهکاری» کودکان.

مقاره عابد در نشست «نقش فقر در بازتولید خشونت با نگاهی به طرح طفلان مسلم» که در باشگاه هواداران جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) برگزار شد، با بیان اینکه بی‌عدالتی و نابرابری، وقتی حتی یک ساختار حمایتی ساده هم وجود ندارد که دست کم تا حدی حقوق اولیه کودکان را محقق کند، می‌تواند زمینه ساز سوق یافتن کودکان و نوجوانان به انواع و اقسام بزه باشد گفت: محلات حاشیه‌ای، فاقد هر امکانی برای نجات کودکان از بلایای اجتماعی است.(ایسنا(

مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد: ۱۲۰ هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه در کشور وجود دارد.

 مدیرکل امور حمایت های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی کشور گفت که ۱۲۰ هزار کودک زیر ۶ سال مبتلا به سوء تغذیه در سطح کشور و ۲۵۰۰ کودک در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است. آذر اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: “یکی از رسالت های کمیته امداد به عنوان بزرگترین سازمان حمایتی کشور محرومیت زدایی و کاهش فقر است”. (خبرگزاری هرانا)

قیمت حل مشکل فقر روزبه‌روز گران‌تر می‌شود.

 علی‌محمد ذوالفقاری؛ معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با اشاره به اینکه هم اکنون حدود یک‌میلیون خیر با هدف رفع مشکلات نیازمندان با کمیته امداد همکاری می‌کنند گفت: اگرچه تاکنون کمک‌های بسیاری در قالب صدقه، زکات، طرح اکرام ایتام و محسنین شده است اما حجم محرومیت در کشور بالاتر از مشارکت‌های فعلی خیران است چراکه قیمت حل مشکل فقر روزبه‌روز گران‌تر می‌شود.(ایسنا)

فتاح: امکان حمایت از فقرای بدون شناسنامه را نداریم.

شمار خانواده‌ها و افراد بدون شناسنامه که در حاشیه شهرها و مناطق محروم بویژه سیستان و بلوچستان، روزگار می‌گذارنند کم نیستند؛ خانواده‌هایی که به رغم فقر، اما تحت پوشش کمیته امداد نیستند.پرویز فتاح ، در پاسخ به اینکه آیا امکان حمایت و ارائه خدمت به خانواده‌های فقیر بدون شناسنامه در کمیته امداد وجود دارد؟ اظهار کرد: به لحاظ قانونی نمی‌توانیم این افراد را تحت پوشش ببریم.(ایسنا)

کودکان معلول

تولد سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول در کشور۰

 رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول در کشور متولد می شود، گفت که پیشگیری از معلولیتها از وظایف بهزیستی نیست.، انوشیروان محسنی‌بندپی در همایش علمی کاربردی روسای ادارات فناوری اطلاعات بهزیستی در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی ساری اظهار کرد: “دنیای امروز عصر تکنولوژی و ارتباطات است و باید خود را در مسیر رشد و تکنولوژی قرار داده درغیر این صورت موجب عقب‌ماندگی جامعه می‌شود”..( ایسنا)

لزوم اجباری کردن آزمایش های ژنتیکی قبل از ازدواج/ نازیلا رستم زاده

 امروزه مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج به اقدامی بسیار ضروری و لازم مبدل شده است. مشاوره ژنتیک و در صورت تشخیص مشاور، انجام آزمایشات ژنتیکی مورد لزوم از بروز بسیاری از بیماری های مادرزادی و ژنتیکی جلوگیری می کند و امکان تولد نوزادانی با نقص مادرزادی (ناتوانی های ذهنی و جسمی) را کاهش می دهد. (ماهنامه خط صلح)

کودکان کار

کودکان زباله‌گرد تهران در معرض آزار و تعرض جنسی.

کودکان کار و نوجوانانی که در میان زباله‌ها می‌گردند، تنها استثمار نمی‌شوند، بلکه در معرض آزار و سوءاستفاده جنسی نیز قرار می‌گیرند. شورای شهر تهران به دنبال برنامه‌هایی برای یاری‌رسانی به محرومان کم سن و سال جامعه است. (دویچه وله)

حضور ۶ هزار بی‌خانمان در کف خیابان‌ها.

 پرویز افشار (سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر)سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر مدعی شد که ۸ هزار نفر از معتادان متجاهر را به مراکزمان انتقال داده‌ایم، “اما ۶ هزار نفر از افرادی که به هیچ عنوان معتاد نیستند و شامل کودک کار، زن کار، زن خیابانی، بیماران مزمن روانی، کارگران فصلی که به تهران برای پیدا کردن کار آمده‌اند نیز شب‌ها در کنار معتادان و در همان بیقوله‌ها به سر می‌برند”.(خبرگزاری هرانا)

رونمایی از پروتکل و شیوه نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان در هفته آینده.

رئیس سازمان بهزیستی کشور از رونمایی پروتکل و شیوه نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان در هفته آینده خبر داد؛ انوشیروان محسنی بندپی در بازدید از غرفه ایسنا در بیست نمایشگاه مطبوعات و  خبرگزاری‌ها با اشاره به اینکه متولی مدیریت و ساماندهی کودکان کار و خیابان از سالها قبل برعهده بهزیستی بوده است افزود:دستگاه‌های دیگری همچون نیروی انتظامی، شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها  و وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی نیز از دیگر دستگاه‌های همکار در این طرح هستند.(ایسنا)

مدیرعامل خدمات اجتماعی شهرداری چه چیزی را تکذیب می‌کند؟

رضا قدیمی مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در حالی ادعای منتسب به خود درباره آزارجنسی ۹۰ درصد کودکان متکدی را تکذیب کرده که بیش از ۲۰ روز پیش این ادعا را در جمع خبرنگاران هم مطرح کرده بود اما تکذیب نکرد. (خبرگزاری تسنیم،)

آخرین آمار از شیوع ایذر میان کودکان کار و خیابان/کودکان شناسایی شده برای درمان مراجعه نکردند.

رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور بالا بودن آمار ابتلای کودکان کار و خیابان به ایذر را تصوری نادرست در جامعه دانست.فرید براتی سده  با اشاره به گزارش مربوط به ارائه خدمات پیشگیری از ایدز به کودکان کار و خیابان و کودکان در معرض آسیب که در محیط‌های ناسالم و کارگاه‌های زیر زمینی کار می‌کنند، اظهارکرد: این خدمات به 7910 کودک در سه استان تهران، خراسان رضوی و فارس در 6 ماه نخست سال جاری ارائه شده است. (ایسنا)

اموزش و پرورش

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان: ۸۰۰ مدرسه تخریبی در استان وجود دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان از وجود ۸۰۰ مدرسه تخریبی در استان کرمان خبر داد و گفت که بعضی از مدارس روستایی از کانکس و چادر استفاده می کنند. محمد محسن بیگی پیش از ظهر سه شنبه در پنجمین جلسه شورا و ستاد نکوهداشت هفته پدافند غیرعامل استان کرمان اظهار داشت: “با توجه به برگزاری کارگروه فرهنگی و آموزشی پدافند غیرعامل در آموزش و پرورش در سال گذشته در هر فصل یک جلسه که جمعا چهار جلسه می شود برگزار شد”.  (خبرگزاری هرانا)

علل گرایش دانش‌آموزان به مواد مخدر.

رییس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران گفت: افرادی که نتوانسته‌اند به درستی هیجانات خود را در دوران نوجوانی تخلیه کنند، خیلی زود دچار افسردگی و اختلالات روانشناختی همچون ترس، اضطراب می‌شوند، از نگاه این افراد مصرف مواد مخدر موجب تسکین و کنترل اختلالات رفتاری‌اش می‌شود. دکتر کوروش محمدی گفت: در ارتباط با گرایش نوجوانان به مواد مخدر باید مجموعه عوامل را بررسی کنیم و نمی‌توانیم تنها یک عامل یا یک بعد را برای این آسیب در نظر بگیریم.(ایسنا)

هزار فضای آموزشی در تهران نیازمند تخریب و بازسازی است.

 داریوش ورناصری؛ دیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به وجود حدود ۱۰۰۰ فضای آموزشی مدارس در سطح استان اظهار کرد “وضعیت این مدارس به هنگام بروز احتمالی زلزله و حوادث احتمالی غیرمترقبه نگران‌کننده است”.(خبرگزاری هرانا)

سنندج؛ مدارس کوخ نشین / تصاویر

تصاویر مدرسه کوخ حاجی عبدالله و کوخی چاویان در بانه را نشان می دهد. کوخ مختص شهرستان بانه در استان کردستان است. با توجه به اقلیم کوهستانی شهر بانه و مشکلات تردد و صعب العبور بودن رودخانه ها و کوه ها باعت به وجود آمدن مدارس کوخی شده است. همچنین به حد نصاب نرسیدن دانش آموزان و فاصله منطقه ای مدارس آنها با یکدیگر باعث تدریس همزمان یک معلم در چند کوخ باشد.(خبرگزاری هرانا)

راه‌اندازی اولین «موکب دانش‌آموزی» در کربلا/ پذیرایی از دانش‌آموزان ایرانی و خارجی.

حامد علامتی امروز یکشنبه چهاردهم  آبان در نشستی با اصحاب رسانه در خصوص اولین موکب دانش آموزی اربعین حسینی، اظهار کرد: ما طی 5 سال گذشته کاروان پیاده روی “درمسیربهشت” را برگزار کردیم. اکنون پس از بررسی نقاط قوت و ضعف آن و با نظر کارشناسان و کمک اعضا و مربیان بر آن شدیم با رویکرد جدید این حرکت ناب را پربارتر و معنوی تر کنیم. (ایسنا)

پایه دوازدهمی‌ها از سال آینده کمبود معلم خواهند داشت.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: از سال آینده در کلاس دوازدهم کمبود معلم تربیت‌بدنی خواهیم داشت چرا که ساعت درس ورزش در پایه دوازدهم دو ساعت است.

 مهرزاد حمیدی گفت: در هر آزمون استخدامی حدود هفت هزار سهمیه استخدام برای تمام رشته‌ها به آموزش ‌و پرورش داده می‌شود و در چنین شرایطی نمی‌توان کمبود سه هزار معلم تربیت بدنی را یک باره جبران کرد.(ایسنا)

حضور بیش از ۱۰۰۰ دانش آموز ایرانی در مراسم اربعین حسینی.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در تماس تلفنی از کربلای معلی از شرکت بیش از ۱۰۰۰ دانش آموز ایرانی درآئین با شکوه اربعین حسینی خبرداد . حامد علامتی در این باره اظهار کرد: هزار دانش آموز از ۳۱ استان کشور درآئین باشکوه راهپیمایی اربعین حسینی همگام با سیل جمعیت چند میلیونی عاشقان ثارالله درحال پیمودن مسیر نجف تا کربلا هستند.( ایسنا)

نماینده مجلس: وجود مدارس کانکسی و چادری در روستاهای خوزستان.

علی عسگر ظاهری عبده‌وند نماینده مردم مسجدسلیمان،  در مجلس گفت که در حوزه انتخابیه‌ام حدود ۱۵۰۰ روستا وجود دارد که اکثر مدارس آن کانکسی و چادری هستند یا اگر ساختمان دارند، فرسوده و نامناسب است.(خبرگزاری هرانا)

حقوق بربادرفته دانش‌آموزان.

 فاطمه سعیدی ؛عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای پرداخت حق‌التدریس معلمان و سرانه مدارس پولی وجود ندارد، گفت: اصل آموزش‌وپرورش یعنی دانش‌آموزان را فراموش کرده‌‌ایم. (خبرگزاری تسنیم،)

دخترانی که معلم ورزش ندارند؛ ‘۱۰ سال صدای هیچ کس در نیامد.

معصومه ابتکار در جلسه‌ای که با وزیر بهداشت داشت، گفت: “دختران مدرسه‌های ابتدایی ورزش نمی‌کنند، در کوچه نیز که نمی‌توانند بازی کنند، این وضعیت نگران‌کننده و آغازگر همه بیماری‌ها در میان دختران است.”( بی بی سی)

بیشترین تخریب مدارس در سرپل ذهاب، قصرشیرین و ثلاث باباجانی.

سلیمان محبی ؛ مدیرکل آموزش‌وپرورش استان کرمانشاه گفت:‌بیشترین آمار تخریب مدارس در شهرستان سرپل ذهاب است و از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد شاهد تخریب مدارس هستیم.(خبرگزاری تسنیم،(

دوشیفته شدن مدارس سالم کرمانشاه/ تهیه کانکس برای مدارس روستایی.

سید محمد بطحایی در نخستین نشست خبری‌اش با اصحاب رسانه که همزمان شد با حادثه زلزله کرمانشاه ، دو شیفته شدن مدارس سالم و تهیه کانکس برای مدارس روستایی تخریبی کرمانشاه را درمان فعلی رفع  کمبود و نبود فضای آموزشی در این استان عنوان کرد. ) ایسنا(

ترک تحصیل دختران زیلایی به دلیل نداشتن مدرسه و هزینه تحصیل/ تصویری

دانش آموزان دختر منطقه زیلایی شهرستان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل عدم وجود مدرسه مجزا و همچنین نداشتن هزینه تحصیل در مدارس شهری، مجبور به ترک تحصیل شده اند.(خبرگزاری هرانا)

۱۳ دانش‌آموز کرمانشاهی در زلزله فوت شده‌اند/ ۴۴ مدرسه تخریب شده‌‌است۰

محمد بطحایی (وزیر آموزش و پرورش) با اشاره به زلزله استان کرمانشاه و تسلیت به درگذشتگان این حادثه گفت: در این زلزله ۴۴ مدرسه و واحد آموزشی تخریب شده است. این مدارس دیگر قابل استفاده نیستند. همچنین براساس آمار ۱۳نفر از دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده فوت کرده‌اند) خبرگزاری مهر(

انباشت مطالب بدون تبدیل به باور و ارزش؛ رویکرد حاکم بر مدارس.

 نصرالله پژمانفرنایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس؛ فرهنگ جهاد، ایثار و از خودگذشتگی بین دانش‌آموزان حاکم نشده است و فاصله زیادی بین متن کتاب‌های درسی به ویژه در مقاطع تحصیلی بالاتر به دلیل غلبه کنکور با رفتار دانش‌آموزان وجود دارد و معلمان تحت تاثیر فضای کنکور آموزش می‌دهند.(خبرگزاری تسنیم )

سراشیبی”تربیت” در اردوهای دانش‌آموزان.

 شبانعلی رمضانیان رئیس سابق سازمان بسیج فرهنگیان ؛مسائلی مثل نداشتن باور به تربیت، نبود برنامه مناسب در طول اردو، سوءمدیریت، عدم اعتبار لازم، اردوگاه‌های نامناسب و بکارگیری وسیله نقلیه نامناسب از جمله مسائلی هستند که اردوهای تربیتی با آن روبرو هستند و اجازه بهره برداری از آنها را نمی‌دهند.(خبرگزاری تسنیم )

تراژدی زلزله و مدرسه۰

اگر در مدرسه زندگی را تمرین نکنیم یعنی آماده مرگیم، نظام آموزشی ما آنچنان از واقعیت زندگی دور است ( و یا حداقل بوده است) که نمی دانیم می شود از این حوادث درس گرفت یا خیر.(خبرگزاری مهر)

خسارت زلزله به 78 مدرسه و 415 کلاس/ تاکید بر تعجیل در بازگشایی مدارس.

سید محمد بطحایی در جلسه ستاد بحران که امروز (۳۰آبان) در فرمانداری سرپل ذهاب برگزار شد، اظهارکرد: در زلزله اخیر 78 مدرسه با 415 کلاس درس دچار آسیب شد که دیگر قابل استفاده نیستند.( ایسنا،)

گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به نتیجه نرسید/ بررسی‌ها ادامه دارد.

میرحمایت میرزاده افزود: در جلسه امروز مباحث مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری معلم و پروژه‌هایی که در زمان مسئولیت مدیران سابق این شرکت انجام و یا قراردادهایی منعقد شده بود، بررسی شد.سخنگوی کمیسیون آموزش گفت: با توجه به اینکه باز هم گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به نتیجه نرسیده و نهایی نشد ادامه رسیدگی به آن در جلسات دیگری انجام می‌شود.(خبرانلاین)

این نوشته در گزارشهای نقض حقوق بشر ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.